Miercuri, 24.04.2024, 13:59Добро пожаловать! Guest Rocker | RSS
 
Pagina principala | Limba Moldoveneasca - Forum | Регистрация | Вход
[ Mesaje noi · Membri · Reguli · Cauta · RSS ]
Userii care ne-au vizitat in urmatoarele 24ore
  • Страница 1 из 1
  • 1
Forum » LOUNGE » Discutii, aberatii, prostii, tampenii, diverse » Limba Moldoveneasca
Limba Moldoveneasca
Informati despre membru
DeViL_DRiVeR Data: Simbata, 04.08.2007, 02:30 | Masaj nr: # 1
Satan
Grupul: Admin
Mesaje: 605
Status: In Hell
Ofecial aceasta limba nu exista! Exista numai limba romana, care este foarte greu de-o numit romana dupa cum se vorbeste ia in Moldova. Eu 3 luni lucrezi cu romini, si am observat ca mare diferenta este, mai ales cei care-s din Bucuresti... Probabil ca au vorbito si moldovenii mai demult,inaintea uniunii sovetice - Moldovenii au fost nevoiti sa invete limba rusa, de unde si a aparut acest dialect staniu: Uite ce padruga prikolinaia, da lasa, nu gani, blea, si kankretna mam rupt eu etc,etc,etc. Sunt mii de exemple... Eu nu spun ca vorbesc romana perfect, o vorbesc si eu utilizind 40% din limba rusa. Desigur ca pot si fara asta, da oricum mii cam greu...Sunt increzut ca oricare din voi o vorbeste asemanator. De unde asta? CCCP este de vina? Ori alt ceva... dry

 
Informati despre membru
EmilyTheStrange Data: Simbata, 04.08.2007, 06:12 | Masaj nr: # 2
Oman
Grupul: Membru1
Mesaje: 75
Status: In Hell
Mdea...deshi urasc k toti facem asta...o fac shi eu...m-am obisnuit si nu ma pot dezvata sa folosesc limba rusa cind vorbesc...dar cauza...nush...poate pentru k suntem ''amestecati''...adik sunt si rushi si romani si nu putem evita sa imprumutam...shi rushii de la noi tot folosesc cuvinte roamneshit/moldoveneshti.de ex.am auzit pe unii folosind:tarani/nka,shi cu tine,dute in p*** matii etc...

I love being in the graveyard...
 
Informati despre membru
Umbra Data: Simbata, 04.08.2007, 22:38 | Masaj nr: # 3
Vampire
Grupul: Membru1
Mesaje: 200
Status: In Hell
Quote (DeViL_DRiVeR)
De unde asta? CCCP este de vina? Ori alt ceva... dry

pai aici nu putem invinui pe cineva anume caci fiecare isi poate corecta limbaju!
Daca nu gresesc tu esti rus ,nu ?shi uite ce romana curat vb shi cunosti !da de ce ?deoarece ai vrut asta shi ai obtinut!
depinde de fiecare caci daca vrei obtii !
ce sa zic desigur intrun cerc de oameni unde toti vb asa sa o faci tu pe desteptu shi sa vb cultural atunci restu incep ..ceea ce nui corect!au mai fost asa discutii eu zic ca is inutile caci oricum deja toti vb cum se spune limba "moldoveneasc" shi fiecare din noi poate sa inceteze asta!
de tine ce CCCP poate are vreo influenta dar gata nu avem treaba cu ei atunci carei chestia?! wink


Aer.Cer.Pamint.Ceata.Ploaie.Vint.Tacere.Durere.Pling.Cruce.Tarina.Mormint
 
Informati despre membru
DeViL_DRiVeR Data: Simbata, 04.08.2007, 23:33 | Masaj nr: # 4
Satan
Grupul: Admin
Mesaje: 605
Status: In Hell
Quote (rock_angel)
caci fiecare isi poate corecta limbaju!

Se poate de-l corectat, dar trebuie si de-l invatat inca putin. Eu de exemplu foarte des ma intilnesc cu probleme in limba romana, si multe noutati pe site le adaug cu ajutorul dictionarului Rus-Rom happy .

Quote (rock_angel)
desigur intrun cerc de oameni unde toti vb asa sa o faci tu pe desteptu shi sa vb cultural atunci restu incep ..

Corect!!!

Quote (rock_angel)
Daca nu gresesc tu esti rus ,nu ?

Pai 50/50 biggrin . Is nascut in Rusia. Cum cinta Олег Газманов: Я рожден в совецком союзе, сделан я в СССР!!! biggrin


 
Informati despre membru
Umbra Data: Duminica, 05.08.2007, 20:48 | Masaj nr: # 5
Vampire
Grupul: Membru1
Mesaje: 200
Status: In Hell
Quote (DeViL_DRiVeR)
multe noutati pe site le adaug cu ajutorul dictionarului Rus-Rom

pai uite trebuie de luat exeplu de la tine !da nu mereu cei drept! tongue
am zis parerea mea poate daca ne am uni cu Romania ar fi altceva da nu-s singura!
shi asta a fost doar parerea mea.


Aer.Cer.Pamint.Ceata.Ploaie.Vint.Tacere.Durere.Pling.Cruce.Tarina.Mormint

Ultima data redactat de rock_angel - Duminica, 05.08.2007, 20:49
 
Informati despre membru
E-u-p-h-o-n-i-C Data: Duminica, 05.08.2007, 21:33 | Masaj nr: # 6
Vampire
Grupul: Moderator
Mesaje: 246
Status: In Hell
а luche vashe zabity . toje nashli 4e obsujdaty ???? wink

Sex , drogs and DEATHMEtal

Ultima data redactat de E-u-p-h-o-n-i-C - Duminica, 05.08.2007, 21:33
 
Informati despre membru
DeViL_DRiVeR Data: Simbata, 15.09.2007, 03:18 | Masaj nr: # 7
Satan
Grupul: Admin
Mesaje: 605
Status: In Hell
Da catare trebuie sa ne mindrim de limba moldovenseaska,e limba unica!Nu o inteleg cum rusii asa shi romanii biggrin .

 
Informati despre membru
E-u-p-h-o-n-i-C Data: Miercuri, 12.12.2007, 22:41 | Masaj nr: # 8
Vampire
Grupul: Moderator
Mesaje: 246
Status: In Hell
aga nu kak mojoponiaty slova tipa * kiroshki ku niasi * .*tapushki* i mnogo raznogo breda i po etomu ia staraiusi virozatsia bolee ili menee kuliturno biggrin

Sex , drogs and DEATHMEtal
 
Informati despre membru
DeViL_DRiVeR Data: Duminica, 16.12.2007, 01:32 | Masaj nr: # 9
Satan
Grupul: Admin
Mesaje: 605
Status: In Hell
Voobhe po idee Moldaviea delitsea na 4 eazika, a toesti: Ruminskii, Moldavskii, Russkii i Bi4ii:D .
Vot vam nebolishoi primer:

ROM: Ce Faci?
RU: Что Делаещь?
MD: Shi Fashi?
BK: Shi Tvareshti?


 
Informati despre membru
Firuzi Data: Luni, 17.12.2007, 00:44 | Masaj nr: # 10
Antichrist
Grupul: Membru1
Mesaje: 39
Status: In Hell
Voronin vrea k din septembrie 2008 in shkoli sa fie introdus obiectul " Limba Maldaveneasca"
cum vi se pare?


Демоны тревожат лишь тех,кто сам их тревожит.
 
Informati despre membru
BloodMage Data: Luni, 17.12.2007, 00:56 | Masaj nr: # 11
Admin
Grupul: Admin
Mesaje: 557
Status: In Hell
Firuzi, lol lol iaca asta prikol!!el chiar o dibilit cu tatu!!deam shi nu mai shtie shi sa faca?ia dibil!!!

 
Informati despre membru
E-u-p-h-o-n-i-C Data: Luni, 17.12.2007, 17:14 | Masaj nr: # 12
Vampire
Grupul: Moderator
Mesaje: 246
Status: In Hell
nu г nashego provitelistva nikogda nebilo mozgov a eto o4erednoi bred

Sex , drogs and DEATHMEtal
 
Informati despre membru
Umbra Data: Miercuri, 26.12.2007, 15:52 | Masaj nr: # 13
Vampire
Grupul: Membru1
Mesaje: 200
Status: In Hell
eu tot am auzit figneaua asta...eu sincer nu am so invats dai ii in ....dak voronin nu stie sa vb romana curata...asta nu inseamna ca sintem obligati sa nu o stim nici noi.... dry

Aer.Cer.Pamint.Ceata.Ploaie.Vint.Tacere.Durere.Pling.Cruce.Tarina.Mormint
 
Informati despre membru
o_su4ika Data: Duminica, 06.04.2008, 01:40 | Masaj nr: # 14
Reaper
Grupul: Membru1
Mesaje: 462
Status: In Hell
vapshe eu tare nu ma razbiresk yn chestii din aste da nu numa limba rusa intra yn komponentza limbii noastre ca de ex latina,germana..... mai sunt ynka... kuv nus exacte da pe perioada timpului siau skimbat rada4ina deoare4e odata ku navalirea o6tilor de peste hotare ramyneau o6tirile pentru a controla acele tabare constituite din pop ba6tina6a... shi desigur a4e6ti osteni nu prea aveau multa kultura.... traind o perioada de timp 6iau gasit sotzii shi au ramas cu traiul aici,4ei ba6tinashi yncercau sa vb shi ei asha sau macar sa ynvetze... shi ce sa primit.. o joaca dea telefonul,care scapa o litera care adauga o silaba... astfel lexicul shi dealectul lor sa amestecat cu al nostru shi iaq ce a e6it...

Пропала зеленая собака, правый рог спилен, копыта не подкованы. Нашедшего просьба обратиться к психиатру :)
 
Forum » LOUNGE » Discutii, aberatii, prostii, tampenii, diverse » Limba Moldoveneasca
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:


Copyright MyCorp © 2006
Хостинг от uCoz