Marti, 23.04.2024, 14:18Добро пожаловать! Guest Rocker | RSS
 
Pagina principala | Vampiri & vampirism - Forum | Регистрация | Вход
[ Mesaje noi · Membri · Reguli · Cauta · RSS ]
Userii care ne-au vizitat in urmatoarele 24ore
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Rock Zone » Gothica Ca Subcultura! » Vampiri & vampirism
Vampiri & vampirism
Informati despre membru
MefistofelA Data: Miercuri, 04.04.2007, 21:35 | Masaj nr: # 1
Werewolf
Grupul: Membru1
Mesaje: 109
Status: In Hell
VAMPIRI

Vampirii si Vampirismul
Din antichitate si pana la romanul lui Bram Stoker.

Inca din antichitate, eruditii considera ca fiecare om primeste o adevarata durata de viata, la nastere care este in medie de de saptezeci, optzeci de ani. Orice intrerupere a vietii inainte de acest termen poate avea implicatii nebanuite asupra individului, dar si asupra celorlalte fiinte vii. Trebuie sa-ti traiesti viata pana la capat si sa respecti timpul pe care soarta si zeii l-au daruit, pentru ca altfel, lumea de dincolo ne refuza si nu exista ,, trecerea ?? in lumea de dincolo. Indiferent de religii si de etimologia lumii de dincolo, exista un ritual de trecere alcatuit din trei etape obligatorii.

Ridicarea trupului si plecarea la cimitir, veghea sau priveghiul si ritualurile de reunire sau de pomenire reprezinta etapele prin care se realizeaza trecerea in lumea de dincolo.

Orice nerespectare a uneia din aceste etape transforma decesul fiintei in moarte rea si fac din defunct un pericol pentru ceilalti

Exista deci un principiu primar si anume : orice persoana care nu a trait pana la termenul prescris nu trece in lumea de dincolo, ci ramane blocata intre aici si acolo. Aceasta conceptie face din sinucigasi, cei ai caror viata a fost scurtata de fir, streang, apa, foc, pe scurt din cei morti prematur posibili strigoi sau vampiri.
La acestia se adauga indivizi care au deranjat in timpul vietii comunitatea ? vrajitorii, mediumurile, cei cu caracter urat sau cei nascuti cu semne particulare, cei care practicau unele meserii, marginalii societatii si toti cei care nu au avut parte de ritualul inhumarii respectat in toate etapele sale.
Acestia au avut parte de o moarte rea. De cealalta parte se situeaza cei care au dus o viata in conformitate cu codurile morale ale societatii din care faceau parte.
Trebuie sa facem distinctia dintre moarte rea, cea evocata mai sus si moartea buna, cea pe care o numim ,, o binefacere a zeilor ??, si cea pe care o cerem in Litania sfintiilor : ,, Libera nos a subitanea et improvisa morte ? Fereste-ne pe noi de moartea brusca si neasteptata ??

Daca un animal sare pe deasupra trupului, daca o pasare zboara peste el, daca ploaia cade pe el, daca oamenii care poarta sicriul se intorc (Bulgaria) mortul risca sa se intoarca si sa se prefaca in vampir. In Serbia exista superstitia ca daca cineva este ingropat acolo unde a cazut o stea cazatoare atunci acesta o sa-i atraga pe cei vii.

Deci ce parere avetzi? Sa shtitzi ka asta e numai un fragment.


Pain doesn't hurt when it's all you ever felt...

Ultima data redactat de MefistofelA - Miercuri, 04.04.2007, 21:37
 
Informati despre membru
DeViL_DRiVeR Data: Joi, 05.04.2007, 02:08 | Masaj nr: # 2
Satan
Grupul: Admin
Mesaje: 605
Status: In Hell
Nustiu,daca de judecat dupa fapte nime nu poate sa stie ce va fi dupa moarte,deci precis vom sti asta cind........In orice caz daca exista binele atunci exista si raul,sau invers.Nu cred ca dupa moarte va fi pursimplu un sfirsit,adica 4 pereti negre.Sunt sigur ca exista alta putere pe pamint, ceva sau cineva urmareste situatia...Pinacind nu mai am ce spune.Asta e...



Ultima data redactat de DeViL_DRiVeR - Joi, 05.04.2007, 02:10
 
Informati despre membru
Umbra Data: Vineri, 06.04.2007, 21:05 | Masaj nr: # 3
Vampire
Grupul: Membru1
Mesaje: 200
Status: In Hell
Quote (MefistofelA)
Exista deci un principiu primar si anume : orice persoana care nu a trait pana la termenul prescris nu trece in lumea de dincolo, ci ramane blocata intre aici si acolo. Aceasta conceptie face din sinucigasi, cei ai caror viata a fost scurtata de fir, streang, apa, foc, pe scurt din cei morti prematur posibili strigoi sau vampiri.

pai undeva ai drepatete dar fiecare cu filozofia lui deci amu dupa tot ce ai scris noua ne ramine sa credem sau nu !referitor la siniucigasi e cel mai mare pacat sa te sinuciz sa iei singurul lucru ce ti s-a dat gratis in viata asta !
dar eu cred ca ei poate au avut potive ori is lasi shi nu pot lupta cu viata !ori intratita de zacalibiti is ca nu au rost sa traiasca !
in zilele de azi cel mai des e moartea unei persoane dragi sau din cauza iubirii nereciproce !
e absurd !
Quote (MefistofelA)
Serbia exista superstitia ca daca cineva este ingropat acolo unde a cazut o stea cazatoare atunci acesta o sa-i atraga pe cei vii.

foarte corect precizat superstitie nu cred pina cind nu simt sau nu vad !deci o dpar o presupunere atit !
da inca odata repet fiecare are parerea lui acesta a fost a mea ! ^_^


Aer.Cer.Pamint.Ceata.Ploaie.Vint.Tacere.Durere.Pling.Cruce.Tarina.Mormint

Ultima data redactat de rock_angel - Vineri, 06.04.2007, 21:06
 
Informati despre membru
MefistofelA Data: Simbata, 07.04.2007, 13:49 | Masaj nr: # 4
Werewolf
Grupul: Membru1
Mesaje: 109
Status: In Hell
E de exemplu nu-s superstitzioasa, dar imi plak kestiile astea cu vampiri. E ceva frumos. Atata seduktzie, atata senzualitate gothika. Eu kiar am fakut un resumat al unei istorii scrise de mine...dak vretzi o voi atasha aici. Protagonista este o vampiritza pe nume MefistofelA. Apropo cine a privit sau a citit VAMPIRUL LESTAT? super istorie!

Pain doesn't hurt when it's all you ever felt...
 
Informati despre membru
villmon Data: Duminica, 08.04.2007, 14:12 | Masaj nr: # 5
Ghost
Grupul: Membru1
Mesaje: 391
Status: In Hell
Vampirii kred ka nu au fost inventatzi de oameni kare prosta nu aveau ce face...ei s-au bazat pe unele ipoteze. evil exista o boala kand omul are nevoie de sange pt nutritzie,s-au inregistrat mai multe kazui,dar loomea asta neglijeaza...kiar shi animalul numit Vampir(liliak-vampir)suge sange de la animale,uneori shi de la oameni...totul poate sa existe,noi pur shi simplu nu vrem sa acceptam unele lukruri...

Добавлено (08.04.2007, 14:12)
---------------------------------------------
Iaka eu la limba shi literatura romana am fakut o kopunere ku elemente utopice shi antiutopice...era vorba de un vampir..shi yan ghicitzi ce nota am primit??!?!NOUA!pt ce?pt ka profesoarei nu i s-a parut interesant...pt ka are alte konceptzii shi alta mentalitate shi ai este dezgust de vampiri...dar lukrarea mea a suferit o nota proasta shi eu o dispozitzie amarita... weep weep weep


Ты говоришь, я демон? Так и есть,
Со мною не видать тебе удачи.
Навеки мое дело - зло и месть,
Для демона не может быть иначе!
 
Informati despre membru
DeViL_DRiVeR Data: Vineri, 27.04.2007, 06:26 | Masaj nr: # 6
Satan
Grupul: Admin
Mesaje: 605
Status: In Hell
Pursimplu parintii, invatatorii shi indeobsti oameni in virtsa nu ne socot de normali sad smile . Deoarice au crescut in alte vremuri, au ascultat alta muzica etc.

 
Informati despre membru
MefistofelA Data: Duminica, 29.04.2007, 19:02 | Masaj nr: # 7
Werewolf
Grupul: Membru1
Mesaje: 109
Status: In Hell
Cu asta sunt deakord.....apropo atzi shtiut ka pe vremuri a existat o boala numita vampirism? Adika erau uni oameni kare aveau nevoie de sange uman pentru a se trata? Acei oameni erau arshi pe rug...mai demult...

Pain doesn't hurt when it's all you ever felt...
 
Informati despre membru
BloodMage Data: Marti, 01.05.2007, 15:06 | Masaj nr: # 8
Admin
Grupul: Admin
Mesaje: 557
Status: In Hell
MefistofelA, ha ha haaa!chiar ii buna asta!nish n-am stiut!!
Cit tzine de vampirism exista multe secte care se bazeaza pe aceste concepte adika eu is vampir tre sa sug sinje biggrin !!mai mult aceasta se vede in statele mai "mult" dezvoltate ca America acolo ii mama dibililor!!


 
Informati despre membru
villmon Data: Duminica, 16.09.2007, 21:53 | Masaj nr: # 9
Ghost
Grupul: Membru1
Mesaje: 391
Status: In Hell
vampiri shi vampirism....astea-s fleakuri....nu-mi vine sa kred...kum am putut sa kred in asha cva mai demult...

Ты говоришь, я демон? Так и есть,
Со мною не видать тебе удачи.
Навеки мое дело - зло и месть,
Для демона не может быть иначе!
 
Informati despre membru
BloodMage Data: Luni, 17.09.2007, 18:33 | Masaj nr: # 10
Admin
Grupul: Admin
Mesaje: 557
Status: In Hell
clar lucru ca sunt fleakuri aici joaca doar mintalitatea omului

 
Informati despre membru
villmon Data: Miercuri, 19.09.2007, 16:11 | Masaj nr: # 11
Ghost
Grupul: Membru1
Mesaje: 391
Status: In Hell
deshi kred ka a avut foarte multa imaginatzie persoana kare i-a inventat shi a avut shi kurajul sa publice shi sa transmita ideea din generatzie in generatzie...

Ты говоришь, я демон? Так и есть,
Со мною не видать тебе удачи.
Навеки мое дело - зло и месть,
Для демона не может быть иначе!
 
Informati despre membru
BloodMage Data: Vineri, 21.09.2007, 16:40 | Masaj nr: # 12
Admin
Grupul: Admin
Mesaje: 557
Status: In Hell
Quote (villmon)
deshi kred ka a avut foarte multa imaginatzie persoana kare i-a inventat shi a avut shi kurajul sa publice shi sa transmita ideea din generatzie in generatzie..

Da da da...dar nu cred ca a fost doar o singura persoana sau 2..aici sau jicat dea telefonu stricat (shini mai plashe jioca asta la gradinitza biggrin ) !!!!


 
Informati despre membru
villmon Data: Vineri, 21.09.2007, 16:43 | Masaj nr: # 13
Ghost
Grupul: Membru1
Mesaje: 391
Status: In Hell
da....shi ce potzi face kand loomea e kredula....

Ты говоришь, я демон? Так и есть,
Со мною не видать тебе удачи.
Навеки мое дело - зло и месть,
Для демона не может быть иначе!
 
Informati despre membru
BloodMage Data: Miercuri, 26.09.2007, 23:08 | Masaj nr: # 14
Admin
Grupul: Admin
Mesaje: 557
Status: In Hell
villmon, sa nu atragi atentia la ea shi gata!!!cel mai simplu sfat

 
Informati despre membru
Firuzi Data: Miercuri, 26.09.2007, 23:18 | Masaj nr: # 15
Antichrist
Grupul: Membru1
Mesaje: 39
Status: In Hell
Nimic nu iese din nimic....trebuia sa fi fost ceva de la inceput de sunt scrise atitea documente, carti despre ei-altfel nu se poate.

Демоны тревожат лишь тех,кто сам их тревожит.
 
Forum » Rock Zone » Gothica Ca Subcultura! » Vampiri & vampirism
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Поиск:


Copyright MyCorp © 2006
Хостинг от uCoz