Vineri, 29.03.2024, 01:45Добро пожаловать! Guest Rocker | RSS
 
Pagina principala | Reinkarnarea - Forum | Регистрация | Вход
[ Mesaje noi · Membri · Reguli · Cauta · RSS ]
Userii care ne-au vizitat in urmatoarele 24ore
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Rock Zone » Gothica Ca Subcultura! » Reinkarnarea
Reinkarnarea
Informati despre membru
MefistofelA Data: Simbata, 07.04.2007, 16:43 | Masaj nr: # 1
Werewolf
Grupul: Membru1
Mesaje: 109
Status: In Hell
Reincarnarea

Originea credintei in reincarnare si metempsihoza se pierde in negura timpurilor.
Reincarnarea inseamna renasterea in alt corp apartinand aceleiasi specii, iar mtempsihoza reprezinta trecera peste hotarele tuturor formelor d existenta: vegtala, umana, animala, demonica sau divina.

Cu toate ca doctrinele reincarnarii si ale metempsihozei sunt atribuite sistemului hindus de gandire religioasa, sunt suficiente dovezi ca acest lucru a preocupat de timpuriu omenirea organizata in diferite cult si religii.

Descoperirile arheologice ale unor morminte datate din neolitic unde corpul era inhumat in pozitia fetusului pentru ca sufletul muritorului sa se reincarneze, au confirmat faptul ca ideea renasterii succesive dateaza din perioada primitiva.

Stravechiul obicei al spalarii rituale a mortilor este practicat tocmai pentru a pregati sufletul pentru alte experiente.

In Africa, multe triburi accepta si cred in metempsihoza. Zulusii considera ca sufletul nemuritor contin in sine scanteia sufletului universal – Tongo – iar oamenii subzista intr-o ierarhie de 7 grade. Dupa renasteri succesive cei mai nobili , aflati in cel de al saptelea grad ajung intr-o forma de eliberare a renasterilor, putand sa se reincarneze in orice fiinta de pe pamant. Destinul final al omenirii este reunirea cu Tongo.

Papuasii si alte triburi ale Noii Guinee nu consuma cazuari, peste si porc pentru ca au convingerea ca in aceste animale s-au reincarnat spiritele celor morti. La moarte, locuitorii insulelor Solomon le spun rudelor in ce animale se vor reincarna pentru ca acestea sa nu le manance. Exista credinta ca toti oamenii vii sunt reincarnari ale spiritelor celor disparuti.
La triburile africane exista ideea ca la moarte sufltle celor decedati cauta o femeie insarcinata pentru a intra in pantecul ei. Huronii din Canada considerau ca exista doua suflete, unul care pleaca in ceruri dupa ospatul pe care rudele il dau in amintirea si pomenirea celui mort, iar celalalt suflet va ramane langa corpul in putrefactie pana renaste intr-un descendent. De aceea huronii isi ingropau copii langa drum, pentru a lasa sufletele sa intre in corpurile femeilor care treceau.

Reicarnarea si metempsihoza prsupun existenta in oameni a unei substante nemuritoare. Unii sustin ca nemurirea individuala reprezinta doar o dorinta umana universala. Altii au spus ca aceasta idee s-ar baza pe o superstitie ce isi are radacina in visele umane sau experientele naturale.

Добавлено (07.04.2007, 16:43)
---------------------------------------------
Se spune ca Buddha insusi a renascut in fiecare forma de viata, pentru a ajuta toti oamenii sa scape de sclavia renasterii. Pentru un budist, scopul vietii este eliberara de renasterile continue. Aceasta se realizeaza doar prin eliberarea de sclavia propriei Karme- buna sau rea. Buddha a propovaduit existenta unei karme colective pentru omenire, alcatuita din karma diverselor societati si culturi. Scopul tuturor existentelor este stingerea intregii Karme si atingerea nirvanei. Nirvana este plina de eliminare si complet lipsita de pasiune. Este eliberarea de toat dorintele si legaturile care provoaca durere. Buddha explica cum doar oamenii credinciosi si smeriti vor avea parte de nirvana in contradictie cu ceilalti care vor sfarsi in Iad.

Orfeu este unul din ganditorii lumii antice care a reusit sa cuprinda in cartile sale si referinte cu privire la metempshihoza si reincarnare. Atat Platon (427-347 i.e.n), cat si Aristotel (384-322 i.e.n) s-au inspirat din principiile orfice care acopereau o gama larga de subiecte, inclusiv teogonia, purificarea si viata de dupa moarte, iar marile mituri ale lui Platon Republica, Fedon si Fedru prezinta evidente influente orfice.
Genezeza orfica spune ca omenirea a luat fiinta din cenusa produsa in urma arderii trupurilor titanilor ucisi de Zeus, dupa ce acestia il omorasera si il mancasera pe fiul lui Zeus, Zagreus. Din aceasta trageia omenirea a mostenit un mic element divin – Zagreus – si un mare element draconic, negativ si anume titanic. Scopul umanitatii este sa elimin elementul negativ pentru a se inalta spre statutul divin.

Sufletul uman este o esenta divina incuiata in mormantul sau inchisoarea corpului. Aceasta esenta supravietuieste mortii trupesti si primeste rasplata in viata de dupa moarte pentru comportarea pamanteasca, dar se reincarneaza intr-un corp de om sau animal pentru a continua cyclul sau roata.Scopul individului este eliberarea din acest ciclu obositor al reincarnarilor si realizarea statutului divin. Reincarnarile sunt doar perioade de purificare iar credinciosii pot scurta aceste perioade doar ducand o viata orfica, bazata spre exemplu pe asceza si o alimentatie vegetariana.

Si literatura esoterica evreiasaca credea in metempsihoza si reincarnare. Potrivit lui Filo (30 i.e.n. – 40 e.n) scopul vietii umane este debarasarea de senzual si de simturi pentru a ajunge la intelepciune si virtute si astfel sufletul sa se intoarca la conditia sa primordiala divina prin excelenta. Prin moarte cel pios si virtuos se inalta la ceruri iar ceilalti urmau sa se reincarneze succesiv pana la obtinerea purificarii divine.

Cabala explica metempsihoza ca pedeapsa pentru existentele anterioare. Aceste pedepse sunt pe masura pacatului. Daca o persoana pacatuieste cu ochii acea persoana se va naste oarba in urmatoarea viata.


Pain doesn't hurt when it's all you ever felt...
 
Informati despre membru
morana Data: Duminica, 08.04.2007, 12:16 | Masaj nr: # 2
Oman
Grupul: Membru1
Mesaje: 52
Status: In Hell
hmmm...reinkarnearea...ce sa zik...se spunea k pt omul moare doar fizik shi k sufletul este viu mereu adika un fel de metamorfoza...ne nashtem,traim,murim shi iar ne nashteam doar k sub o lata forma...kredk k asta e tot un fel de reinkarnare...dar kum sar spune omul nu krede pina nu vede shi viatza nea rezervat multe susprize asha k...enjoy t tongue he show!!

remember my name...youl'll be screaming it in the end!!
 
Informati despre membru
villmon Data: Duminica, 08.04.2007, 13:42 | Masaj nr: # 3
Ghost
Grupul: Membru1
Mesaje: 391
Status: In Hell
mdea...eu kred ka exista asha cva...omul dup` ce moare sufletul lui se reinkarneaza in trupul altui om...noi prosta asta ink n-am simtzit...urmeaza sa simtzim...shi dup` reinkarnare karakteruyl se skimba,ka shi fizikul evident...din memoria omului respektiv se face "delete" la toate evenimentele petrekute din viatza precedenta...

Ты говоришь, я демон? Так и есть,
Со мною не видать тебе удачи.
Навеки мое дело - зло и месть,
Для демона не может быть иначе!


Ultima data redactat de villmon - Duminica, 08.04.2007, 13:43
 
Informati despre membru
Umbra Data: Duminica, 08.04.2007, 16:50 | Masaj nr: # 4
Vampire
Grupul: Membru1
Mesaje: 200
Status: In Hell
hm interesanta presupunere !dar sincer nu prea cred in asta adica nu am simtit shi poate de aceea !da dintr-o parte sunt multe exemple ce de argumenteaza ca noi am avut o alta viata adica sufletele ns ca corpurile ii niste carne ! tongue (fara ofense).
Quote (MefistofelA)
Sufletul uman este o esenta divina incuiata in mormantul sau inchisoarea corpului.

ce sa zic dupa fraza asta no comment !cine a scrio ii maladets:respect:


Aer.Cer.Pamint.Ceata.Ploaie.Vint.Tacere.Durere.Pling.Cruce.Tarina.Mormint
 
Informati despre membru
MefistofelA Data: Luni, 09.04.2007, 15:17 | Masaj nr: # 5
Werewolf
Grupul: Membru1
Mesaje: 109
Status: In Hell
Voua nu vi s-a intamplat niciodata sa trecetzi prin nishte lokuri pentru prima data shi sa vi se para cunoscute? Mie de exemplu des mi se intampla. Kum kredetzi omul are mai multe vietzi?

Pain doesn't hurt when it's all you ever felt...
 
Informati despre membru
Umbra Data: Luni, 09.04.2007, 17:12 | Masaj nr: # 6
Vampire
Grupul: Membru1
Mesaje: 200
Status: In Hell
mi sa intimplat shi foarte des chiar !nimic in viata nu e imtimplator nu prea cred in coincidenta dar is posibile shi astea !
daca sa raspund la intrebarea ta mefistofela atunci as putea zice ca exista dupa cele intimplace !
ori noi putem prezice viitorul ori am mai avut o viata numai asta poate argumenta cele intimplate
imi pare bine ca cineva sa gindeste la asa ceva shi poate sa am inteleaga ! happy


Aer.Cer.Pamint.Ceata.Ploaie.Vint.Tacere.Durere.Pling.Cruce.Tarina.Mormint
 
Informati despre membru
morana Data: Marti, 10.04.2007, 12:10 | Masaj nr: # 7
Oman
Grupul: Membru1
Mesaje: 52
Status: In Hell
referitor la asta mefistofela...la mine de multe ori se intimpla asha...vad ceva o situatzie anume sau pur shi simplu o intimplare shi parka a mai avut lok mie kunoskuta de undeva...poate din vreo viatza anterioara.

remember my name...youl'll be screaming it in the end!!
 
Informati despre membru
DeViL_DRiVeR Data: Marti, 10.04.2007, 14:49 | Masaj nr: # 8
Satan
Grupul: Admin
Mesaje: 605
Status: In Hell
MefistofelA, iaka nu pot sa compun fraza in romina wink LoooL smile .Va spun in rusa tongue Kogdato 4toto tebe prisnilosi,ostalsea obraz na psihologhicescom urovne,ti eto gdeto uvidela,tem samim zakrepila.Uvidel,presnilosi.Presnilosi,uvidel.Zakoldovanii krug (Avto-Trassa 60) biggrin Mai inscurt,cindva ai visat un loc, dupa ce lai uitat.Si ti-ai adus aminte de el aflinduse acolo.Asta e...Da poate si nu... dry

 
Informati despre membru
BloodMage Data: Miercuri, 11.04.2007, 01:14 | Masaj nr: # 9
Admin
Grupul: Admin
Mesaje: 557
Status: In Hell
Reinkarnarea hmmm...oare crede cineva in aceasta???eu spre exemplu NU...cum oare poate fi viatza de inapoi..adika sa fi fost eu cineva cu vreo 300-400ani in urma sau cum cred budishtii ca orce om dupa moarte se reincarneaza in animalul care seamana cu caracterul sau...mda...

 
Informati despre membru
MefistofelA Data: Miercuri, 11.04.2007, 22:49 | Masaj nr: # 10
Werewolf
Grupul: Membru1
Mesaje: 109
Status: In Hell
Voua vi se pare absurd astea...shtiu...pur shi simplu kred ka n-atzi fost in astfel de situatzii ka mine...kand numai minuni te poate face sanatos...sau kand nu mai ai nici o sperantza...shi pan' la urma dai de luminitza aya de la sfarshitul tunelului...Sa shtitzi ka eu m-am intalnit in viatza ku unele situatzii unde la sigur nu s-au intamplat "prosta tak"...adik kum e posibila viatza, moartea...asha e posibila shi sperantza shi mirakolul...va vetzi konvinge de asta.

Pain doesn't hurt when it's all you ever felt...
 
Informati despre membru
villmon Data: Joi, 19.04.2007, 20:12 | Masaj nr: # 11
Ghost
Grupul: Membru1
Mesaje: 391
Status: In Hell
nimeni nu accepta aceste senzatzii..prosta le ignora fara a le da importantza...ne ramine numai sa deskoperim pe propria noastra piele acele mistere ale mortzii...

Ты говоришь, я демон? Так и есть,
Со мною не видать тебе удачи.
Навеки мое дело - зло и месть,
Для демона не может быть иначе!
 
Informati despre membru
BloodMage Data: Marti, 01.05.2007, 15:09 | Masaj nr: # 12
Admin
Grupul: Admin
Mesaje: 557
Status: In Hell
villmon, cum?sa ni ushidem de amu? biggrin
eu unu nu cred in aceasta reincarnare!!nu-i smisl in aceasta serios!! cum oare un om sa devina maimuta,rima,....dupa moarte


 
Informati despre membru
DeViL_DRiVeR Data: Joi, 03.05.2007, 04:43 | Masaj nr: # 13
Satan
Grupul: Admin
Mesaje: 605
Status: In Hell
Da mie de exemplu mii poh de aceia ce va fi dupa moarte cool !

 
Informati despre membru
BloodMage Data: Marti, 22.05.2007, 20:09 | Masaj nr: # 14
Admin
Grupul: Admin
Mesaje: 557
Status: In Hell
DeViL_DRiVeR, api shi nia tot!di asta traiesk cum ini plashi nia shi nii po barabanu di tat shi dzik altii eu traiesk asha cum ini plashi nia shi seo!! reincarnarea ar exista ea poate da daca exista o so videm noi poate!!

 
Informati despre membru
endless_dark Data: Vineri, 01.06.2007, 15:55 | Masaj nr: # 15
Antichrist
Grupul: Membru1
Mesaje: 39
Status: In Hell
reincarnarea mi se pare cai ceeva tare pricolina vreu si eu

pohui pohui pohui pohui....
 
Forum » Rock Zone » Gothica Ca Subcultura! » Reinkarnarea
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Поиск:


Copyright MyCorp © 2006
Хостинг от uCoz